Украина сейчас переживает страшное время. Мы были тем поколением, которое, если бы не случился Путин, могло бы быть первым мирным поколением в восточной Европе. Не случилось. Когда я начала писать этот рассказ, война 2022 года уже шла. Я смогла почувствовать ту боль, страх, ужас, неуверенность в завтрашнем дне, которую люди пережили в страшные времена прошлого века, на этой территории.
Кровавый переворот 1917, великий террор, голодомор. Бывших свободных крестьян снова превратили в крепостных, только уже хозяин был у всех один: государство. Страшное, с мерзкой харей, улыбающейся с экранов телевизора, вещающее удалые песенки по радио с одной стороны, и терзающее своих граждан в гулагах, с другой.
Затем вторая мировая, снова голод, послевоенная сталинщина и снова гулаги. Оттепель, освобождение от колониального ига и снова война. Глупо спрашивать, что это за зона такая, где больше ста лет государство воюет со своим народом, где после короткого глотка свободы, колонизатор снова хочет взять себе то, что ему не принадлежит. Глава 1.
Бабуся - козачка. Вона була гарною, тією теплою, мудрою красою, на яку можна милуватися нескінченно. Ось поглянеш на неї і радієш. Чому радієш!? І не скажеш, просто радісно та й усе. Я ніколи не втомлювалася дивитися на неї. Вона була сонцем, а я, напевно, соняшником, що йде за сонячним світлом. Задумаюся, а обличчя само повертається у її бік. Кажуть, очі – дзеркало душі, це не про неї. Вона сама була душею – вся. Коли ми зустрічалися, я її бачила одразу всю, складно це пояснити. Такі люди – рідкість! Хоча… Можливо, вам пощастило більше. Я відчувала подібні почуття лише одного разу, при зустрічі з буддійським ченцем – майстром усіх ступенів посвячення. І все. Але вона була ні монахинею, ні майстром. Мені пощастило, вона була моєю бабусею.
Бачилися ми рідко, кілька разів на рік. Жила вона не так далеко, але асфальтова дорога закінчувалася за кілька кілометрів до її хутора, а далі ґрунтовка — чорнозем. Дощ пройде або настане час весняного бездоріжжя і до хутора було не дістатись. Кілька разів машину довелося витягувати трактором, підкладати дошки під колеса — метушні й часу такий захід займав багато. Іноді машину доводилося залишати в найближчому селі і діставатися хутора на своїх двох по коліна, провалюючись у землю. Одним словом, без пригод обходилося рідко! Але й бабуся та хутір коштували таких складнощів.
Вона. Високий лоб, зовсім без зморшок. Антрацитове, з рідкими срібними пасмами, довге, злегка хвилясте русалоче волосся, розчесане на прямий проділ і заплетене в тугу, товсту косу, покладену короною. У вухах сережки півмісяцем із червоного золота з вибитими на них зірками. Дивні це були сережки – старовинної роботи. На шиї червоно-оранжеве коралове намисто з хрестиком. Очі чорні – вугіллячками, а шкіра матово-біла. Тільки зараз до мене доходить, що такої шкіри в неї бути не могло, проте шкіра в неї була дивовижна, ніж нагадувала перламутр. А хрестик... Була вона більше язичницею, на мій погляд, ніж православною, хоч у неї в хаті був червоний кут з іконами Христа і богоматері, вкритий гарним гаптованим рушником.
Час найправдивіший художник, чи не так!? Одні старіють так, що з віком їхні обличчя стають більш виразно красивими, інші більше нагадують уродців «Los Caprichos» Гойї. Молоді обличчя – чарівні та свіжі, а ось тимчасові… Тимчасові особи це фіксація думок та емоцій. Це душа, виписана живописцем під назвою Життя. Я обожнюю малювати особи після 40-70. Скільки всього прочитаєш! Кожна зморшка – ціла історія. А очі, як я люблю дивитися у вічі старих! Деякі вже спрямовані в нескінченність, інші випромінюються світлом і мудрістю, у когось сповнені сили, а є й такі, в очах яких застигла вічна образа на світ. І вже нічого не приховати.
Чаклунка-ведучка-травниця.
Була вона чаклунка-ведучка-травниця. Лише для своїх. Чужих не брала, театральними трюками не користувалася, гроші ніколи не брала. Люди зазвичай приносили хліб, якщо приходили з проханням. А деякі мужики дякували «горілкою». Як я розуміла, то була місцева валюта.
Її інтуїція на події та людей була феноменальною. Її життєва мудрість викликала замилування.
Після зустрічі з черговим прохачем або гостем мимохідь могла упустити:
Образили — пробач і забудь. Не таї злості. Вона тебе задушить швидше. Не тягни барахло в душу. Заздрість – зруйнує і тіло, і душу. Цього можна тільки у двір пустити, до хати не можна — потім не очистиш. Хочеш удачі — забудь, що настане завтра, зроби все сьогодні. Не вийшло зараз, пробуй доки не вийде. Ноги носять, а руки годують. Не буди лиха, прикуси губу.
Після мого захоплення греками я її прозвала хуторським Платоном. Вона не гнівалася, від філософії стародавніх греків була далека. Вона вміла бачити суть людей, їхню долю. І «говорила» з кожним його мовою. Я приїжджала до неї з подругами та друзями, і вона завжди безпомилково визначала природу людини. Дивно те, що за весь час перебування гостя вона могла перекинутися з ним лише кількома незначними фразами. Але характеристики гостей були завжди гострі та точні. Ось тільки давала вона їх знехотя, іноді взагалі відмовлялася говорити про те, що вона думає. Зараз такі здібності називають інтуїтивним знанням, але я думаю, що це не точне визначення. У дітей завжди розглядала долоні та підошв на ногах. Так вона бачила долю дитини.
Згодом я навчилася розпізнавати по виразу очей, невеликі зміни в міміці обличчя або руху тіла, що вона думає, але таке бачення прийшло не відразу. Мене вона спеціально нічого не вчила, але я спостерігала і вчилася постійно, вбираючи кожне її слово. Вона і мене відчувала, ніколи не обмежувала мою свободу. Вона була поруч, коли вона мені була потрібна, і була непомітна, коли я потребувала самотності. З нею я була подібна до вітру, неймовірне почуття!
Чаклунська Змова.
Я якось стала свідком дивовижного випадку. Ми гуляли музеєм народної архітектури та побуту. Одна із співробітниць косила траву серпом і розсікла вену на руці. Кров хвистала, як вода зі збитого пожежного гідранта. Народу крім нас – нікого. А моя чаклунка, підійшла, взяла руку жінки, затиснула вену трохи вище за поріз і почала тихенько щось примовляти. За кілька хвилин кров зупинилася.
Я вже тоді знала і спостерігала чудеса творені моєю бабусею, але таке швидке дійство побачила вперше.
Вона могла знайти втрачене або визначити, якщо щось вкрадено і пішло безповоротно.
Її називали коров'ячою шептункою. Якщо корова з якоїсь причини не доїлася, звали бабусю. Вона сідала на маленький ослончик поруч і щось нашіптувала. Побурчавши, корова давала себе подоїти.
Приходили до неї з проханням чи питанням, вона посидить, подумає, іноді карти «кине» – і відповідь готова. Я, вже будучи в університеті, приїжджала до неї за порадою щодо моїх «життєво важливих» проблем. Будь-яка порада була короткою і точною і ніколи, жодного разу в житті, вона не помилилася.
Лелека
Її кохали тварини та квіти. Дерева у її саду завжди плодоносили, незважаючи на природні катаклізми.
Якось, у середині літа, під час бурі ми помітили лелеку. Небо вивергало потоки води, вітер вив, а самотній, потужний, гарний птах на нескінченному пшеничному полі голосив, безладно пересуваючись по полю і намагаючись злетіти. Весь її зламаний вигляд викликав здивування та нескінченне співчуття. Картинка варта фільмів Хічкока. Бабуся забігла до хати схопила дерюжний мішок і ми поспішили на допомогу. Спочатку лелека металася, впоратися з ним було складно, але ми в один голос почали нашіптувати щось заспокійливо-добре і птаха поступово затихла, дала себе загорнути в тканину. У хаті бабуся виявила перелом крила. Не знаю як і де вона навчилася накладати «шини»?! Закріпивши крило, вона налила птахові воду і ми її залишили одну.
Бабуся зажурилася. Помовчавши сказала, що лелеки птахи дивовижні. Багато хто з них наділений людськими душами. Вони розуміють і люблять людей, і зазвичай приносять у будинок удачу, якщо селяться десь поруч, чи залітають до садиби. Ось тільки зламане крило її насторожило. Раз лелека в будинку — незабаром з'явиться дитина, але в сім'ї ніхто ніякого додатку не чекалось, але зламане крило… Вона задумалася. Найдивовижніше, що немовля з'явилося, але й зламане крило проявило себе. Але це вже зовсім інша історія.
Лелека до нас швидко звикла, гуляла по саду важливо переступаючи довгими червоними ногами, ось тільки з годуванням були проблеми. Лелеки харчуються дрібними рибками, черв'яками, мишками, жабами. Нам довелося просити сільських хлопців ловити дрібних карасіків, а наш розумник кіт приносив час від часу мишей. Коли птах звик, стало легше. Вона сама зуміла добувати їжу, треба було тільки дивитися, щоб ніякі хижаки, у вигляді лисиць, куниць та вовків, не наважилися напасти на беззахисну істоту. Ну цю захисну функцію взяв він Вогник — бабусин багаторічний друг і охоронець. До речі крило встигло зажити до моменту перельоту. І ще багато років Лелека прилітала до бабусі навесні на заході сонця, якраз у той час, коли ми її вперше побачили і взяли в будинок. А бабуся завжди знала про її приліт. Виходила на дорогу і вдивлялася в далеке небо і чекала коли хутір заповниться курликанням лелек, з крил яких сходить весна.
Пес Вогонь Пес Вогник прийшов на зміну бойовому півню Козаку. Був, у свій час, у бабусі такий божевільний півень. Він нічого й нікого не боявся. Кричав і бився з кіньми, що проїжджали повз, тракторами, вантажівками. Рідкі перехожі обходили бабусеву хату стороною, півень і їм не давав проходу. Був він не лише боєць, а й секс-машина. Яйця кури несли, як заведені. Звістка про нього поширилася не лише серед сусідів, а й місцевих хижаків. Жодного разу, протягом його вахти, у курнику не з'явилися ні лисиці, ні куниці, ні сови. Нападав він з такою агресивністю та натиском, що жодна жива сила з ним не могла впоратися. Але якось він «проколовся» і влучив у суп.
А сталося ось що. Мене привезли до бабусі поласувати ягодами, подихати сільським повітрям та отримати насолоду від хуторського «зоопарку», в якому, на відміну від Київського, можна було всіх гладити, годувати, а на деяких його мешканцях, навіть кататися. Я вийшла з машини, на зріст була трохи вище півня, і ось тут Козак мене клюнув, хотів напевно потрапити в око, але влучив у скроню. Я навіть злякатися не встигла. Тільки здивувалася. Навколо бабусі завжди був трансцендентний спокій. Я, будучи дитиною, цей спокій відчувала на відстані — настрій змінювався за кілька кілометрів до її хутора. І як така забіяка істота прижилася в неї, мені досі незрозуміло! А шрам від півнячого «поцілунку» у мене зберігся й досі. Це була його остання провина.
На зміну йому прийшов рудий пес Вогонь або Вогник з абсолютно людськими очима. Як він з'явився на обійсті я не знаю. Але службу ніс чудово. Чужих не підпускав, якщо не отримував дозволу господині. Зі своїх..., з ким мирився, а кого любив. Мене любив, але за гру з його кісточкою міг і зубами прихопити. Не боляче, але чутливе. Насилу терпів, коли я намагалася одягнути на нього спідничку, комірець, бантик, дивився на мене з докором. У нас з ним була таємна домовленість, я йому потай носила то шматочок м'яса, то мисочку бульйону з хлібом, то пиріжок. Вогник їв абсолютно все, як будь-який хуторський пес. І ще я йому привозила то м'яку підстилку, то подушку. Бабуся бурчала, що пес мовляв дворовий, зайва турбота та комфорт його тільки зіпсують, але в душі сяяла і переливалася.
Вогонь терпіти не міг, коли господиня йшла з двору, висловлюючи своє обурення то гавканням, а іноді й виттям. Наближення господині відчувало за кілометр — починало гавкати. Ганяв сусідських курей, за що його кілька разів намагалися отруїти. Але він ніколи не брав нічого в рот, якщо не було запаху бабусі чи мого, чи татового.
Неймовірно, але він однаково з бабусею відчував людей. Одних приймав, інших зустрічав жорстким оскалом, а якщо зовсім худий чоловік, то гавкав не припиняючи. І ніхто не міг його заспокоїти. Була одна дама, дружина друга моего батька, Вогник її терпіти не міг. Не давав і кроку ступити з машини. Вражає те, що з дамою татов друг досить швидко розлучився. Вона поводилася не найкращим чином при розлученні. «Падлюка», як називають подібних осіб в Україні.
Одним днем Вогника не стало. Прожив він із бабусею років 15, а коли став старий – перегриз прив'язь і пішов. Пішов умирати. Бабуся довго шукала його, але так і не знайшла. Мені завжди здавалося, що з відходом Вогника, частина бабусиної душі відійшла.
Глава 2
Усадьба
Ее дом был крайний на хуторе, земли много. С двух сторон хата была прикрыта черными тополями - осокорями . Черный тополь дерево высокое, до 35 метров и долгоживущее. Некоторое живут до 300 лет. Таких тополей в районе ста километров, а может и больше - не увидишь. Бабушкины осокори были древними исполинами. Во время бурь трещали так, что мы, «закопавшись» в пуховые подушки и одеяла с восторгом и ужасом слушали их оглушительный треск, пересекающийся мощными раскатами грома, шелестом дождя и завыванием ветра. Бабушка всегда заранее знала о приближении бури. Загоняла живность в сарай, а кошку в хату, заносила в дом все то, что мог унести разбушевавшийся ветер. Запирала хлипкую входную дверь на замок и еще укрепляла металлической задвижкой. После, заваривала липовый чай, выставляла сахар кусочками, доставала из старинного буфета баночку варенья и сухарики. И я, попивая чай, прислушивалась к звукам приближающейся бури и при первых звуках грома, запрыгивала к ней на палати и зарывшись в перины, была готова к слушала ее сказки, а повзрослев, истории ее жизни. Она могла рассказывать сказки бесконечно. Одну я любила особенно про Ивасика-Телесика, его сестру, ужасную ведьму, злых гусей, красавицу яблоню. Я ее со временем выучила наизусть, но это не мешало мне просить рассказать ее еще и еще.
Усадьба у нее была большая. Как она с ней управлялась, я понятия не имею. От дома к речке Саше, вела аллея вишневых деревьев. Половину земли она засевала пшеницей, а половину, всем, чем богата украинская земля. Возле дома были разбиты несколько цветочных клумб с настурциями, гладиолусами, хризантемами, бархатцами, сальвией, лилиями, астрами. Из фруктовых деревьев, были яблочные, грушевые и даже одна абрикоса. Но я больше всего любила ягоды: вишни, крыжовник, черную смородину, поречку и барбарис.
Подворье все покрыто мягким чабрецом. Возле хаты-колодец. Вода была удивительного вкуса, и такая холодная, что зубы начинало ломить. На краю усадьбы - огромный сарай с загоном для животных, редко используемого инвентаря, ступы для приготовления мака, запас дров и торфяных брикетов. В саду папа поставил огромный стол и лавку под старой яблоней. Папа был мастер на все руки. Когда он приезжал, бабушка его «заваливала» всевозможными просьбами: то печь летнюю «поставить», то качели сделать, то траву покосить, то помочь пшеницу в стога сложить и на мельницу свезти, то вишни обобрать, то картошку выкопать - в зависимости от сезона. Бабушке в хозяйстве явно не хватало мужских рук. Ее муж, мой дед погиб при обороне Киева. Папа оборудовал бабушке веранду, точил косы, серпы, ножи. Папа был человеком городским, землю не любил. А бабушка — наоборот, без земли не могла. Мы ее пару раз пытались уговорить перезимовать у нас. Она приедет, посидит, на балкон выйдет — пройдется, в ванне по бултыхается пару часов и на следующий день затоскует. И приходилось вести ее обратно.
Хата — оберег.
Хата для украинцев — это был не просто дом, это был своего рода оберег. И строили е по особым правилам. О них чуть позже.
Хата-белая мазанка, с толстыми стенами, делилась на хозяйственную половину и жилую, разделённую между собой сенями.
Веранда
При входе застекленная веранда, с хлипкой деревянной дверью и деревянным порожком. С правой стороны низкая скамеечка, а с левой — декроттуа́р. С лева внутри веранды хозяйственный стол и газовая плитка, но она появилась позже. Я еще помнила керогаз, такая круглая штуковина, которая заправлялась маслом и на ней готовили что-то быстрое, в виде омлета или яичницы с салом; пекли блины или постные коржи; варили сельские пушистые, огромных размеров, вареники с вишней. Для более сложных блюд существовала летняя плита вне дома, печка и припичек (плита в доме).
С права на веранде, была перекладина, на которую устраивались куры, когда в курятнике случались всякие неожиданности, в виде повадившейся в «гости» лисы, или холодной зимы.
Сени
Из веранды солидная, оббитая дерматином деревянная дверь со старым мощным замком, вела в темные, безоконные сени.
Открывалась и закрывалась эта дверь огромным тяжелым чугунным ключом, сантиметров 20ти в длину. Сени были первой пещерой с драгоценностями, для меня во всяком случае. Там на стенах были развешены деревянные инструменты, косы, серпы, висело корыто, выточенное из цельного бревна. Вдоль стен на идеально сработанных деревянных лавках теснились макитры, мешки с пшеницей и мукой, огромные стеклянные бутыли с вишневыми наливками, заквашенной свеклой, настойками, деревянные ковши и ковшики, на потолке сушились травы, привязанные к деревянной потолочной перекладине. Бабушка была большим знатоком трав, и травяных настоек. Всегда повторяла, что мать земля родила все лекарства для человека, только нужно научиться ими пользоваться правильно. Ее сад был, своего рода, натуральной аптекой. У каждой травки, куста, дерева — свое место. Каждое растение срывалось в определенное время года и сушилось по только ей известным правилам. Она всегда говорила, что люди все разные и каждый организм имеет свои надобности, только нужно к нему прислушаться. Если научиться его слушать, сам подскажет какое овощ, фрукт, ягоду, травку употреблять и как. Что варить, что сырым кушать, а что сушить. В детстве, я имитировала стетоскоп и слушала свой организм. Бабушка улыбалась и приговаривала: "вот так, вот так, матушку земельку попроси — услышишь." Я просила, но слышать начала только к годам 20.
Она ополаскивала мои волосы любыстком и ромашкой. Когда холодало заваривала липовый чай, добавляла меда. Объясняла осенние простуды тем, что за лето солнышко устает и сила его убавляются.
Когда меня привозили к ней на фруктово-ягодный «выпас» она подталкивая меня в сад приговаривала: «Новинка в роток, здоровье в животок."
Продолжение следует...........
Маргарита, приємно здивувала сповіддю українською мовою. Душевність і любов відчуваються у кожному рядку. Українська мова додає щирості словам і відчуттям. Бажаю успіхів у твоїй творчості!🇺🇦
ReplyDeleteВсе прочитала , бабушка какая молодец , труженица , ты так красиво все описала , ведь ты ребенком была в то время и так все запомнила , в таких образах.
ReplyDeleteЯ тільки почала читати. Дуже красиво написано. Прям бачу цю бабусю казачку.
ReplyDeleteЯ одного разу бачила мабуть твою бабусю...в вашій родині був чийсь день народження і всі святкували у залі. А нас з Ромкою відправили у спальню ( нам років по шість-сім було) ми там грались , а приглядала за нами старенька бабуся, я так розумію це була твого батька матуся. Чекаю на продовження розповіді, цікаво читати
ReplyDelete